Jedziesz na wakacje? Sprawdź aktualną mapę fotoradarów od Yanosika!

Trasa na wakacje może zaskoczyć niejednego kierowcę, zwłaszcza zdjęciem z fotoradaru. Przy obecnych stawkach za przekroczenie prędkości nikt nie chce przywieźć sobie takiej pamiątki z wakacji, dlatego lepiej mieć się na baczności i jechać zgodnie z limitami prędkości. Yanosik przygotował dla Was zaktualizowaną mapę fotoradarów w Polsce – sprawdźcie, gdzie znajdują się nowe mierniki prędkości.

W wakacje zawsze jest więcej wypadków drogowych

Niestety okres wakacyjny sprzyja większej liczbie wypadków drogowych. W tym roku doszło już do 174 wypadków, w których zginęło 16 osób (stan na dzień 27 lipca 2022 roku), a to dopiero połowa wakacji. W ubiegłym roku, od początku czerwca do końca sierpnia, doszło do 7 366 wypadków, w których zginęło 669 osób, a rannych zostało 8 655 osób. Większa liczba wypadków w okresie letnim spowodowana jest przez zwiększone natężenie ruchu, związane z wyjazdami urlopowymi. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności na trasie.

Wypadki drogowe w okresie wakacyjnym są powodowane w głównej mierze przez niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzepuszczenie pieszych na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowe wyprzedzanie. Często również kierowcy łatwiej się dekoncentrują na prostych odcinkach dróg, co sprzyja utracie czujności, a wtedy łatwiej wykonać błąd lub nie zauważyć przeszkody na trasie – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Noga z gazu bo inaczej mandat!

Zachowania polskich kierowców na drogach w czasie wakacji są monitorowane przez patrole policji, ale również przez mierniki prędkości. A tych w naszym kraju nie brakuje. Z roku na rok infrastruktura fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości rośnie. Obecnie w Polsce znajduje się 587 mierników, a wciąż jeszcze GITD oraz CANARD mają w planach rozbudowę całej sieci. Gdzie spotkacie najwięcej fotoradarów?

Aktualnie największą liczbę fotoradarów można spotkać na drogach w województwie mazowieckim (105). O połowę mniej mierników czeka na kierowców w województwie wielkopolskim (54). Najmniej fotoradarów znajduje się w województwie opolskim (12) oraz świętokrzyskim (16). Jeśli zaś chodzi o powiaty, to w powiecie wejherowskim bezpieczeństwa pilnuje 11 urządzeń, w krakowskim 9, w kartuskim i człuchowskim 8. Najwięcej mierników znajduje się jednak w okolicach Warszawy, bo aż 39 – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Nie wszystkie fotoradary mierzą wyłącznie prędkość!

Poza miernikami kontrolującymi prędkość, w naszym kraju można spotkać również odcinkowe pomiary prędkości czy urządzenia kontrolujące ruch na skrzyżowaniach ze światłami, które rejestrujące wszystkich kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

Największy strach wśród zmotoryzowanych Polaków wzbudzają jednak odcinkowe pomiary prędkości. A tych znajduje się u nas aż 58.

Gdzie najwięcej kontroli prędkości na wakacyjnych trasach?

Kierowcy wybierający się nad polskie morze lub w góry muszą mieć na uwadze fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości. Te drugie podróżujący w kierunku Bałtyku spotkają w województwie pomorskim na DW216. Znacznie więcej OPP czeka na kierowców jadących w polskie góry – odcinkowe pomiary prędkości będa czekać zarówno w województwie podkarpackim na DW871, DK9 i DK19, jak również w małopolskim na DK94, śląskim na DK78 i DK11 oraz w opolskim na DK94 i dolnośląskim na DW333.

Samych fotoradarów nie zabraknie na trasie plażowiczów, zwłaszcza w województwie zachodniopomorskim (28), pomorskim (44) i kujawsko-pomorskim (16). Zmotoryzowanych na trasie w górskie rejony będą kontrolować fotoradary w województwach śląskim (43), małopolskim (35), dolnośląskim (32), podkarpackim (30), świętokrzyskim (16) oraz opolskim (12).

Poza fotoradarami i odcinkowymi pomiarami prędkości polskie drogi kontrolują również patrole policji, które działają zarówno w nieoznakowanych, jak i oznakowanych radiowozach. Celem jest nadzorowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajcie o tym, że w wakacje dochodzi do większej liczby wypadków drogowych. Zachowujcie w trasie szczególną ostrożność, ponieważ ruch jest bardziej natężony, zwłaszcza w kierunku popularnych miejsc wypoczynkowych. Jedźcie ostrożnie do celu!

Warto wiedzieć

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *