Przygotuj swoje auto do sprzedaży

Jeśli twój pojazd nie działa już tak, jak kiedyś lub po prostu jesteś gotowy na przejście do nowiutkiego, wymiana jest prawdopodobnie najlepszą opcją. Handel używanym samochodem jest dość prostym procesem i może pomóc Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy na nowym samochodzie.

Decyzja o zamianie obecnego pojazdu na inny to poważna decyzja, ale to dobry sposób na wejście do nowego pojazdu, który Ci się podoba. Jest to na ogół znacznie prostsze niż sprzedaż prywatna i jest dobrym sposobem na obniżenie miesięcznych płatności za pojazd.

Niezależnie od tego, czy wymieniasz samochód na nowy, czy sprzedajesz bezpośrednio do skupu (tylko renomowanego, który znajdziesz na stronie autocentrumgroup.pl) bez kupowania innego samochodu, dbałość o szczegóły ma znaczenie. Uzyskanie uczciwej ceny za stary wóz jest ważne. Pierwszym krokiem w tym procesie jest przygotowanie i przygotowanie samochodu, zanim postawisz stopę w salonie, aby dokonać transakcji.

Przygotowanie do wymiany używanego samochodu na nowy

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uzyskać jak najwięcej z wymiany przed sprzedażą samochodu:

Wyczyść przedmiot wewnątrz i na zewnątrz.
Na zewnątrz należy go dokładnie umyć i nałożyć świeżą warstwę wosku. W tym wnętrzu pozbądź się osobistych przedmiotów i odkurz całość. Nie chcesz tego zrobić sam? Miej to szczegółowo. Ale nawet jeśli dealerzy powiedzieli nam, że mogą przejrzeć brud, aby znaleźć rzeczywistą wartość samochodu, zrobienie dobrego wrażenia tylko zwiększa szanse na lepszą ofertę. Możesz skorzystać z profesjonalnie wyposażonych myjni samochodowych, które posiadają nowoczesne, przyjazne lakierowi środki kosmetyczne dla Twojego samochodu.

Samodzielne rozwiązywanie drobnych problemów.
Sprawdź wszystkie światła samochodu, w tym wewnętrzne światła kopuły, i wymień je w razie potrzeby. Sprawdź również poziomy wszystkich płynów (płynu do spryskiwaczy, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego itp.) i upewnij się, że są one uzupełnione. Jeśli Twój samochód wymaga poważniejszej pracy, zostaw to dealerowi. Wszelkie poważne problemy obniżą wartość wymiany, ale dealer może wykonać naprawy za mniej, niż by to kosztowało.

Zbierz wszystkie ważne dokumenty.
Oczywiście obejmuje to tytuł samochodu, ale powinno również zawierać zapisy serwisowe, rejestrację i wszystko, co potencjalny nabywca może chcieć zobaczyć. Samochody, które były konserwowane zgodnie z planową konserwacją, zachowują więcej swojej wartości. Nie odczuwaj potrzeby uzyskania raportu historii pojazdu; dealerzy sami wybiorą jeden.

Zgarnij wszelkie dodatki.
Zabierz ze sobą dodatkowe komplety kluczyków lub innych akcesoriów. Jeśli z systemem nawigacyjnym jest powiązana płyta DVD lub karta SD, należy również zabrać ze sobą te elementy. Sprzedawcy informują nas, że jeśli tych akcesoriów brakuje, nie przyznają ci uznania za te funkcje, ponieważ nie są one kompletne.

Przeprowadź własną inspekcję.
Zwróć uwagę na wszelkie zewnętrzne wgniecenia i wgniecenia, których nie można wypolerować odrobiną smaru łokciowego. Zabierz swój obecny samochód na jazdę próbną i zwróć szczególną uwagę na wszystko, co po prostu wydaje się nie w porządku. Jeśli są jakieś problemy z samochodem, czy to elektryczne, czy nawet potrzeba nowych opon, zanotuj je.

Określ szacunkową wartość swojego samochodu.
Zrób to po kontroli, ponieważ da ci to praktyczną wiedzę na temat wad pojazdu. Następnie możesz wykorzystać te informacje, aby uzyskać dokładniejsze wyobrażenie o tym, czego powinieneś się spodziewać podczas wizyty u dealera. Skorzystaj z narzędzia wyceny Black Book na Cars.com, które wykorzystuje dane z aukcji hurtowych w całym kraju, aby dać dokładny obraz wartości Twojego handlu, dzięki czemu masz dobry punkt wyjścia do negocjacji z nabywcą dealera.

Warto wiedzieć

Co – oprócz aspektu wysokich kwalifikacji i dostępności pracowników - czyni Polskę wyjątkową dla branży motoryzacyjnej?

  • Dostępność Transportowa – Zrealizowane (3 249 km) oraz planowane (4 400 km) w najbliższych latach inwestycje w rozwój autostrad i dróg ekspresowych przełożą się wkrótce na 5. pozycję Polski w Europie pod względem długości sieci dróg najwyższej kategorii (wyprzedzając Wielką Brytanię). Także znaczące inwestycje w rozwój terminali portowych, szczególnie kontenerowych - pozwoliło na pozyskanie przez polskie porty regularnych połączeń obsługiwanych przez największe statki z Azją i resztą Europy. De facto, polskie porty stają się bramą dla transportu morskiego dla krajów regionu.
  • Możliwości Kooperacyjne – Obecność ponad 660 firm poddostawczych z certyfikatem IATF 16949:2016, jak również cztery fabryki pojazdów samochodowych (2 x VW Pojazdy Użytkowe, FCA oraz Grupa PSA z fabryką Opla), 6 fabryk autobusów (Solaris, MAN, Scania, Volvo, Autosan, URSUS/AMZ) oraz jedna fabryka pojazdów ciężarowych MAN stanowią o szansach współuczestniczenia w tworzeniu wartości dodanej tego sektora. Specjalnością Polski jest produkcja silników samochodowych czego przykładem są fabryki Volkswagena, Toyoty (dwa zakłady), FCA, Opla oraz obecnie budowany zakład Daimlera. Nie bez znaczenia pozostaje również geograficzna bliskość  pozostałych krajów regionu Europy Centralnej o rozwiniętym sektorze motoryzacyjnym,
  • E-Mobilność – Oficjalnym priorytetem dla kraju jest rozwój elektromobilności. Specjalne programy ulg oraz dofinansowania dla producentów (program E-bus), jak również wspierające rozwój infrastruktury na rzecz e-mobilności stworzą dodatkowe szanse biznesowe. Szacowana łączna wartość programów związanych z tym zagadnieniem może wynieść w okresie najbliższych dziesięciu lat nawet 19,4 mld PLN.
  • Efektywność Finansowa – Atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych obejmujący bezpośrednie wsparcie gotówkowe oraz zwolnienia podatkowe to jeden z elementów mających wpływ na wyniki finansowe. Niemniej ważna jest także organizacja pracy oraz pozostałe koszty operacyjne, które w Polsce pozostają na konkurencyjnym poziomie. Przykładowo, w zakresie obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych procentowa wielkość narzutu na wynagrodzenia brutto płatna przez pracodawcę osiąga w Polsce drugi najniższy poziom wśród krajów regionu.
  • Działalność B+R – Dojrzały ekosystem współpracy z uczelniami oraz wysoka jakość kształcenia stwarzają solidne podwaliny pod rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Centra B+R takich firm jak ZF TRW, Delphi, Wabco, Faurecia, Nexteer, Tenneco, Eaton, Valeo, Mahle, GKN Driveline są tego dobrym przykładem.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *